Dnes se najde jen málo lidí, jenž se věnují letecké tématice a neznají pojem Stuka. Stuka je letounem , který dal jméno Německé taktice Blitzkrieg. Vždyť právě Stuky rozhodovaly svými přesnými zásahy četné boje, alespoň zpočátku války. Málokdo však již ví, že i tento letoun měl svého předchůdce. Byl jím Henschel Hs 123.

Ve 40. letech se v Německu začínal rozbíhat mohutný zbrojní program. Mužem číslo jedna, jenž rozhodoval o mnoha věcech v nově se rodící Luftwaffe, byl Ernst Udet. Když Udet spatřil poprvé Americké stroje typu Hawk při střemhlavém útoku na cíl pomocí betonových pum, při němž většina pum dopadala do jednoho metru kolem cvičného terče, oněměl úžasem. Brzy po této události referoval o možném nasazení střemhlavých bombardéru na příslušných místech a jeho snaha nezůstala nevyslyšena. Z USA byli brzy dovezeny dva Hawky. Pravdou však je že RLM se koncepcí podobného stroje zabývala již od konce I. Sv. války. Po podrobném prostudování tohoto stroje byl zadán úkol několika leteckým firmám na projekt letoun, jenž by mohl zastávat roli střemhlavého bitevníku, tak i stíhače.

 Požadována byla výzbroj dvou kulometů,  jedné pětisetkilogramové pumy nebo čtyřech padesátikilogramových. Soutěže se zúčastnily dvě firmy přičemž Henschelův projekt byl vybrán jako vítězný. Následovala stavba tří prototypů.

 První z prototypů označený Hs 123V-1 vzlétl roku 1935. Byli provedeny některé inovace, mezi nimi také zpevnění křídla jenž mělo tendenci při namáhání způsobeném střemhlavým letem praskat. Takhle byli zničeny dva prototypy.

 Roku 1936 byla zahájena sériová výroba.Sériové Henschely měly motor s výkonem 880 koní. Křídlo bylo potaženo duralem, zbytek povrchu byl tvořen plátnem. Trup byl duralový oválného průřezu. Zbraně byli umístěny nad motorem, byli to dva kulomety ráže 7,9 mm. Pod trupem mohla být nesena 250kg puma, častěji však letoun nesl palivovou nádrž. Na křídelních podvěsech byli neseny čtyři 50 kg pumy. Sériová výroby byla ukončena roku 1937. 

Na východní frontě byli nasazeny ve spolupráci z Me 109E. Dosahovaly zde takových výsledků, že se uvažovalo o znovuzavedení do sériové výroby. Dokladována je dokonce jejich činnost v roce 1944.