WALTER OESAU –123 VÍTĚZSTVÍ

  Walter „Gulle“ Oessau  se narodil v červnu 1913 u Farnewinkelu. Do armády se zapsal v roce 1933 a sloužil v dělostřeleckém regimentu. V roce 1934 začal cvičit létání. Po dokončení jeho pilotního výcviku se připojil k J./88 a létal s ní ve Španělsku. Zde získal osm vítězství a tak se stal jedním z 27 vojáků,  kteří obdrželi Španělský kříž ve zlatě s diamanty. Zde byl také raněn.

 V březnu 1939 byl převelen do JG 2. 15července byl pověřen vedením 1./JG20, která byla později  převedena na 7./JG51. Walter získal své první vítězství 13 května 1940 a Francouzské tažení dokončil s 5 sestřely na kontě. 18 srpna 1940 se stal pátým pilotem Luftwaffe s 20 vítězstvími a  o dva dny později obdržel Rytířský kříž. 25. téhož měsíce byl kapitán Oesau pověřen vedením III./JG51. Poté byl přeřazen k JG3. Se svou skupinou stál v prvních dnech tažení proti Rusům a špici útoku. Zde rychle získával vítězství. Byli mu uděleny Dubové listy a 15.července 1941 za jeho 80. vítězství získal Meče k Rytířskému kříži.

 Na konci července 1941 byl odvolán z fronty a  převzal kontrolu nad JG2. Bylo mu zakázáno bojově létat a měl předávat své bojové zkušenosti budoucím pilotům

 12.listopadu 1943 se vrátil do boje k JG1, kde nahradil Hanse Phillipa. Brzy přidal další vítězství proti 4-motorovým bombardérům USAAF. 11. května vedl několik stíhačů proti nepříteli, který se chystal zaútočit na Belgii a Lucembursko. Při tomto útoku byl sestřelen doprovodnými letouny typu P-38 Lighting. Tragédii nepřežil.

 Major Hartmann Grasser o jeho posledním letu řekl:

"Walter byl při tomto letu na konci svých duševních sil. Naši nejlepší piloti létali celou válku jen s minimálním nebo žádným odpočinkem a to byla jedna z největších chyb našeho velení.  Byl jsem s Walterem na jeho posledním letu. Walter se pokusil napadnout doprovodné stíhače, ale byl přečíslen. Nemohl dělat nic.Takhle jsme ztratili mnoho našich nejlepších pilotů."

 Adolf Galland charakterizoval Waltera takto:

Oesau byl jeden z nejlepších stíhacích pilotů Luftwaffe během války. Byl velmi tvrdý a zároveň také oslnivý stíhací pilot.

 

Walter Oesau zaznamenal 123 vítězství ve 300 bojových akcích.

Walter Oesau je pohřben v Meldorfu (Schleswig-Holstein). Ve městě je také muzeu věnované jeho památce.

JG 1

ZPĚT