HANNES TRAUTLOFT –57 VÍTĚZSTVÍ

 

Hannes Trautloft- Narodil se v 3.března 1912 v Grossobrigenu v Německu. Pana Trautlofta zde musíme zmínit, jelikož historikové jej označují za otce JG 54 „Zelených srdcí“.Byl jedním z největších vůdců a může jej vyslovovat jedním dechem s muži jako Galland, Moldersem a Lutzowem.

 V dubnu 1932 vstoupil do letecké školy v Lipezku (Tato škola připravující bojové piloty byla tajná, jelikož smlouva z Versaille zakazovala Němcům budovat válečné letectvo).Když se Německo rozhodlo pomoci Španělskému vůdci Frankovi, byl Hannes poslán spolu s dalšími letci do Španěl. Zde létal na dvojplošníku He 51.První vzdušné vítězství zaznamenal 25.srpna 1936 proti Breguetu XIX. 30.srpna pak poslal k zemi Potez 540. Během tohoto boje však byl jeho stroj poškozen a Hannes musel vyskočit na  padáku. Došel v pořádku ke svým liniím.

 Do Španělska byli posílány Sovětské letouny a tak se  nacionalisté dostali do potíží. Letouny He 51 nestačili na rychlé a hbité I-16. Proto byli do Španělska odeslány  nové Me 109V k testům. Hannes byl jedním  z prvních pilotů těchto letadel. Na svém letadle měl svůj symbol zelené srdce. Mladý Hannes získal ve Španělsku další tři vítězství a tak souhrnně získal 5 sestřelů během tohoto tažení.

 Během kampaně v Polsku velel 2/JG 77 a stal se kapitánem. Poté byl převelen  a velel III/JG51.

Se svou eskadrou JG54 přišel v kontakt V Srpnu 1940. V t é  době zuřila bitva o Británii a říšský maršál Hermann GÖRING začal svalovat neúspěchy stíhačů na málo agresivního ducha velitelů. Došlo k mnoha změnám ve velení a Hannes se stal Kommodorem JG 54. V té době dostal také Galland JG 26.

 Pod vedením Hannese získala JG 54 velmi brzy zpět svou pověst  a stala se spolu s JG26 nejžádanější posádkami bombardérů pro doprovod.

 Hannes letěl přes kanál 120 a po skončení tažení na západě byl velmi unaven a chtěl  odpočinek. Byl však poslán spolu s jinými eskadrami na východ k zahájení operace Barbarossa. V červnu 1941 mu byl také udělen rytířský kříž.

 V prosinci 1941 vydal Hannes rozkaz namalovat na každé letadlo v eskadře zelené srdce s úzkým bílým obrysem. Od této doby byla JG 54 známá jako eskadra Trautloft  a tak si získala nesmrtelnost nad ruskými stepi.

 Hannes získal další vítězství a poté byl odvelen k převzetí zvláštní funkce a to inspektora stíhačů na východě. Trautloftovo zapletení do vzpoury stíhačů proti Maršálovi ho stálo tento post. Byl přidělen do letecké školy a  zde zůstal až do konce války. Je smutné, že člověk jenž vedl jednu z nejúspěšnějších eskader a de facto ji stmelil do bojeschopného útvaru a dal ji osobní ráz  skončil na tak bohem zapomenutém místě.

 Po válce byl Trautloft inspektorem znovu obnoveného Německého letectva a byl aktivním členem mnoha organizací jenž sdružovali veterány.

Hannes letěl za války 560 misí a zaznamenal 57 vítězství.

 

JG 54  "Grünherz"

 

 

ZPĚT