Heinz Rökker 64 VÍTĚZSTVÍ

 

Narodil se vŘijnu 1920. Svou službu započal ve škole stíhačů Nachtjagdschule1. Poté byl přeložen do I/NJ 2, psalo se datum květen 1942. Jednotka byla umístěna ve středomoří. Své první vítězství získal nad letounem R.A.F. Beufortem. Heinz letěl v Ju 88c-6 spolu se dvěma dalšími muži posádky. Letoun byl však poškozen obrannou palbou bombardéru a musel nouzově přistát s 25 průstřely.

 Heinz byl rovněž jedním z průkopníků napadání bombardéru R.A.F. ještě nad jejich vlastními letišti. Věřil že útok na bombardéry ve fázi startu  a seskupování k letu nad Německo může být velmi úspěšný. Zvláště při návratu bombardéru kdy byli posádky letounů unavené a mnohdy rozsvěcovaly přistávací světla byli útoky Německých letadel velmi účinné. Lovit je v těchto podmínkách byl Heinzův sen.

Jeho nejlepší noc byla Z 21. na 22. Únor kdy se mu povedlo sestřelit šest bombardéru R.A.F.

 Rökker obdržel rytířský kříž v červenci 1944 jako vítěz ve 35 střetnutích. K rytířskému kříži obdržel dubové ratolesti 12. března 1945 za 61 sestřelů.

 Ve své kariéře nočního stíhače sestřelil 55 čtyřmotorových bombardérů.

 V noci ze 3. na 4. března se Heinz a jeho posádka zůčastnily poslední velké útočné akce Luftwaffe proti Britským bombardérům- Operace Gisela. Nedosáhl zde žádného úspěchu. Pro tuto misi bylo určeno spoustu nočních stíhaček z NJG 2, NJG 3 a NJG 4.Letouny měly operovat nad Anglii v několika vlnách a měly zachytit vracející se bombardéry z akcí nad Kamenem a Landbergem Nicméně příkaz shora nenechal použít všechny dostupné prostředky a tak byli způsobeny jen minimální škody.

 Rökker se stal velitelem letky II/NJG 2 od Ledna 1944 a na tomto postu zůstal až do konce války. Jeho posledním vítězstvím bylo Moskyto, které sestřelil 15. března 1945 před St.Trond.Odlétal zhruba sedmdesát misí.

 Přežil konflikt a napsal knihu o NJG 2.

Carlos Nugent

Tento muž je nerozlučně spjat s Rökkerem. Byl to jeho radioperátor. Narodil se 9. Února v Berlíně. Létal s Rökkerem v Severní Africe,Itálii a při obranně říše. Byl jedním z nejtalentovanějších operátorů radarů a jen diky těsné spolupráci těchto dvou mužů byli tak úspěšní. 28. Dubna 1945 získal rytířský kříž. Dožil se konce války.

 

 

NJG 2

 

 Rökkerův Ju-88.

ZPĚT