HANS PHILIPP –206 VÍTĚZSTVÍ

 

HANS PHILIPP se narodil 17.března roku 1917 v Meissenu(Německo).Byl synem lékaře. Přišel do nově zbudované Luftwaffe a zúčastnil se invaze do Polska. 1 září 1939 byl přidělen k 1/JG76. Létal na Me- 109. Jeho první obětí se stal Polský PZL –24. To bylo třetí potvrzené vítězství pro 1/JG76. Když začala Bitva o Británii, byl přeřazen k JG 54 a s touto jednotkou zůstal po celé tažení na východě. V dubnu 1943 se stal Kommodorem JG1. Tato eskadra létala obranu říše na západě. V té době mu bylo 24 let. U JG 54 dosáhl mnoha ocenění  a na tak mladý věk je to známka jeho umění jednat s lidmi a létat.

 Generál Hannes Trautloft, Kommodore JG54, řekl o Philippovi:

 "Hans byl velmi dobrý kamarád. Byl stvoře pro souboje stíhačů, na to měl velmi dobrý nos. Později řekl že létat proti formacím bombardérů je jako stát proti dveřím od stodoly. Hansův život byl jedinečným pro jeho postoj k soubojům. Byl jako rytíř. Jeho svět byl jedna velká šarvátka, šerm expertů kteří jsou rychlí jako blesk."

 Oberleutnant Hans Philipp získal rytířský kříž za dvacet vítězství v říjnu 1940. Dubové listy k ryt, kříži získal za 60. vítězství v srpnu 1941. Jako kapitánovi byli uděleny  meče v březnu 1942 za 82 vítězství.

 Znovu, od Generála Trautlofta:

 Hans přišel k obraně říše jako Kommodor JG1. V dubnu 1943 mi napsal z Holandska dlouhý dopis.Bylo to čtyři dny před jeho smrtí. Nebudu zde jen vyzdvihovat kvality tohoto stíhacího pilota, ale vzpomenu také na odhodlanost bránit naši zemi v těch těžkých chvílích:

"Plukovníku, možná nedokážete dost dobře pochopit problémy s jakými se tady musím potýkat. Musím zde řídit obranu říše z Holandska. život je zde značně pohodlný. Spousta dívek a dostatek všeho. Na druhou stranu letecké souboje jsou obzvláště tvrdé. Ne jen proto že nepřátel je více a Boeingy jsou skvěle vyzbrojené, ale proto že člověk musí opustit všechno to pohodlí a hudbou prosycené čtvrti. Bojovat proti dvaceti Rusům kteří chtějí člověka zmáčknout nebo proti Spitfiru je radost, člověk bojuje a ani neví že život je nejistý. Ale letět proti 70 pevnostem, v té chvíli se Vám před očima přehrají všechny hříchy života. A když už jeden přesvědčil sám sebe, musí přesvědčit každého nováčka který přijde k eskadře."

 

 

8.října 1943 vede JG1 proti náletu bombardéru B-17. Philipp je sestřelen doprovodným P-47 z 56th fighter squadron USAAF. Spojenci tvrdí, že byl sestřelen Americkým esem Robertem Johnsonem. Historikové však poukazují na možnost že Philippův Fw-190 byl již těžce poškozen palbou z B-17 a Johnson sestřelil již poškozený letoun, který nemohl manévrovat.

Je však jasné že Hans Philipp byl zabit během tohohle útoku. Pohřben je vTrinitatisfriedhofenu v Meissenenu, Německo.

 Hans Philipp měl krátkou, ale meteorickou kariéru. Ztráta takových lidí jako byl on byla předzvěstí porážky Luftwaffe. Luftwaffe již nevyčerpání.Své skore 206 sestřelů dosáhl za 4.roky bojů.

 

JG 54  "Grünherz"

 

 

ZPĚT