OTTO KITTEL –267 VÍTĚZSTVÍ

 

Otto Kittel se narodil 21 Února 1917 v Kronsdorfu(Sudety). O pilotovi , jenž dosáhl 267 vítězství a stal se nejúspěšnějším stíhačem JG 54 je toho překvapivě málo známo. Je to tím že padl v průběhu války a neměl příležitost napsat své paměti.

 Přišel k JG 54 z letecké školy a začal létat na Me 109F a poté "přesedlal" na FW-190A. Spolu se svou jednotkou JG 54 strávil celou svou kariéru na východní frontě.

 Hannes Trautloft o něm řekl:

 „Otto byl jeden z těch stíhačů, jenž létali z ledovým klidem a díky tomu dosáhl takových úspěchů, že se mohl rovnat s Hartmannem, Barkhornem a Rallem“.

 

 Když přišel k eskadře, působil na okolí velmi vážným a klidným dojmem.Mluvil pomalu a váhavě. Nebyl nikdy takovým typem impulsivního a temperamentního stíhače, jak si je představovala veřejnost. Zpočátku mu dělalo střílení na nepřátele velké problémy.

  Díky jeho umístění mezi nejlepšími experty jako Nowotny, Gotz a Eckerle začal rychle nabývat na zkušenostech. Začal strmě stoupat a nikdy se nedíval dozadu.

  V Únoru 1943 sestřelil 4000. oponenta JG 54 a zároveň získal své 39 vítězství. V Říjnu 1943 se stal 28 pilotem od JG 54, jenž získal rytířský kříž.

 Poté začala jeho série vítězství. Těžce zkoušený Wehrmacht požadoval pomoc Luftwaffe a tak měl Otto možnost skórovat. V dubnu 1944 dosáhl svého 150 vítězství a za hrdinství v boji byl povýšený na Podporučíka.

  V tvrdých bitvách u Kurlandu(Litva) se stalo jeho jméno symbolem. Zde se setkal také se svým  osudem. V této době byl již nadporučík a nosil Dubové listy s Meči k Rytířskému kříži. V den jeho smrti 14. Února 1945 byl nejlepším stíhačem JG 54 s 267 vítězstvími.

  O Kittelovi je známo, že ač se stal slavným a známým, zůstala mu jeho klidná a nesobecká povaha. Proto byl všemi uznávaný a oblíbený.

  O příčině jeho smrti se vedou dohady, někteří tvrdí že byl zasažen flakem. Oficiální verze však říká, že byl sestřelen bitevníkem IL-2 a pád nepřežil.

 

JG 54  "Grünherz"

 

 

ZPĚT