HORST HANNING –98 VÍTĚZSTVÍ

JG 2 "Richthofen"

 Horst Hanning se narodil roku 1921 v Frankensteinu ( Slezsko, dnes jihozápadní Polsko). Přišel k 6./JG 54 Grünherz během bojů o Stalingrad( podzim roku 1941) Zde dosáhl třiceti vítězství. Byl devatenáct let starý.

 9.Května 1942 získal Rytířský kříž. Bylo po to absolvování 200 letů proti nepříteli a zisku 48 vítězství. V roce 1943 se stal velitelem letky 2./JG2 u kanálu La Manche. Na východní frontě získal 90 vítězství a proti Angloameričanům 8 včetně jednoho čtyřmotorového bombardéru.

 Horst byl zabit během stíhací operace JG 2 a JG 27 proti R.A.F. Bylo to proti tzv. Cirkusu jenž byl v pořadovém čísle 297. Stalo se tak 15.Května 1943. Letěli zde Mitchelly spolu s Typhoony kryti Spitfiry. Byli zde také střední bombardéry typu Boston. Fw-190 od II./JG 2 napadli stíhací obranu bombardérů Mitchell a kapitán Rudorffer sestřelil velitele Spojenecké skupiny Stefana Pawlikowskiho a seržanta Lewandowskiho. Oba ze 315 Squadrony.

 Stefan Pawlikowski  byl pro Spojence velkou ztrátou, jelikož byl v tomto boji zabit. Byl skutečnou legendou mezi Polskými stíhači. Bojoval již v WW I. V roce 1918 se vrátil do Polska zúčastnil se Polsko-Ruské války. Tento pilot rovněž organizoval výstavbu polského letectva mezi dvěma světovými válkami. V záři 1939 vedl brigádu pověřenou obranou hlavního Města Varšavy. V roce 1943 měl již nejlepší léta za sebou, přesto byl vždy připraven startovat do boje proti nepříteli.

 Adam Swornikowski ze 315 Squadrony podal velmi zajímavé svědectví:

 Bylo to odpoledne 15.Května. Lewandowski letěl v mé sekci, jako Zielonkův wingman. Lt. Marcisz byl novým velitelem a vedl sekci. Z tohoto boje jsme se vrátili jen tři, věřte mi byl to zázrak.

 Byli jsme u Caen. Zatímco jsme překročili  pobřeží, všiml letounů letících tři míle za námi. Byl jsem si jistý že je všichni vidí. Nepřátele začali stoupat. Byl jsem šokován žádnou reakcí velitele, i když byla poslední chvíle uhnout. Nyní víme že jeho rádio nepracovalo. Strhl se velmi litý souboj mezi námi Fw-190. Stříleli po mne, díky bohu byli jejich dávky šli přede mne. Uhýbal jsem a pamatuji si že jsem musel dávat pozor na Lewandowakiho, abych se sním nesrazil. Otočil jsem doleva a pak jsem zahlédl že stroj Lewandowskiho již kouří. Jeden Focke Wulf se mne pořád držel. Měl jsem velkou rychlost a tak jsem stoupal téměř svisle, nepřítel po mne manévr opakoval. Byl již 70 yardů za mnou, ale spadl do vývrtky. Sledoval jsem jej a měl jsem ho již v zaměřovači, Letmý pohled vzad, v tom jsem však strnul hrůzou. Byli za mnou čtyři Němci. Nenechal jsem je poznat že je vidím. V plné rychlosti jsem vyrovnal a otočil jsem se proti nim. Zkusil jsem ještě vystřelit, ale proletělil kolem mne příliš rychle. Poté jsem na plný plyn utíkal k domovu.

 Horst Hanning vedl svou 2./JG2 ve snaze dostihnout ustupující Mitchelly. Hanning chtěl dostat za každou cenu ustupující Mitchelly a nechal svého wingmana za sebou. Nedokázal si všimnout hrozby od Spitfiru kryjících bombardéry z vrchu. Velitel Squadrony J.Charles vedl Žlutou sekci do útoku. Velitel 341. Squadrony Cmdt. Mouchotte  točil dozadu, aby odřízl zbytek Focke Wulfy snažící se vyhnout Charlesovu útoku. Mezitím se přeneseme k Hanningovi. Ten napaden letouny zezadu seshora zoufale manévroval, ale neměl žádnou šanci vyhnout se Charlesovu útoku. Zásah zbraní Spitfiru odtrhl Hanningovu letounu křídlo a ten padal ve vývrtce dolů. To bylo 1000. vítězství Biggin Hillského stíhacího křídla. Z Fw-190 byla sestřelena rovná třetina.

 Celkem I/JG 2 hlásila šest vítězství a ztrátu čtyř pilotů. I./JG 27 hlásila jedno vítězství a jednu ztrátu.

Celkové hlášení o sestřelech z tohoto dne:

Hauptmann Erich Rudorffer, II./ JG 2: 2 Spitfires.
Oberleutnant Horst Hannig, 2./ JG 2: 1 Spitfire.
Neznámý pilot z 3./ JG 2: 1 Spitfire.

4./ JG 2: jedno vítězství
Oberfeldwebel Rainer Pöttgen, 3./ JG 27: 1 Spitfire.

3.Ledna 1944 obdržel Hanning posmrtně Dubové listy k Rytířskému kříži. Zaznamenal 98 vítězství během 350 startů.

Fw-190 A-4.

 

ZPĚT