HEINRICH EHRLER–208 VÍTĚZSTVÍ

Heinrich Ehrler byl jednou z vůdčích osobností JG 5 v Norsku. Jeho kariéra byla však poznamenaná nespravedlivým obviněním z potopení bitevní lodi Tirpitz. Při potopení z 12.Listopadu 1944 zde zemřelo 982 námořníků.Heinrich byl však jedním z lidí, kteří měli hned od počátku námitky k umístění a použití této lodi.

 Byl odsouzen Německým tribunálem k trestu smrti, ač bylo tento trest později změněn na tři roky nucených prací-poznamenalo to Heinricha na zbytek života.Byl nominován na Meče k Dubovým listům Rytířského kříže. Nikdy mu však nebylo toto ocenění uděleno.

 Po této epizodě byl přeložen k nově se tvořící JG 7 Majora Nowotneho, aby zde létal na Me 262. Poté co dokončil výcvik na tomto letounu přidal další vítězství. Heinrich tvrdí že sestřelil 220 letadel, bylo mu však uznáno jen 208.

 Na jeho poslední misí z 6.Dubna 1945 sestřelil dva bombardéry B-17. Letěl zde se sým dlouholetým přítelem Kommodorem z JG 7 Theodorem Weissenbergerem. Podle některých pramenů Ehrlerl vědomě vrazil do další pevnosti. Jeho poslední slova prý byla:“ Theo, vyčerpal jsem veškerou munici. Já do něj vrazím. Auf Wiedersehen! Setkáme se ve Valhalle. Ať to bylo jakkoliv, Ehrler se z tohoto letu nevrátil. Jeho tělo bylo nalezeno následující den poblíž Stendalu. Zde byl také 10. Dubna 1945 pohřben. 

 

 

JG 5 "Eismeer"

     JG 7"Nowotny"

 

Messerschmitt Me 109G-2/R6 6.Staffel /JG 5 Heinricha Ehrlera.

ZPĚT