Werner Streib 68 VÍTĚZSTVÍ

Mnohými nazýván otcem nočních stíhačů, sám však připustil že jeho úspěch není samotný. Bez mnoha dalších stratégů této zbraně by nikdy nedosáhli tolika úspěchů proti RAF v nočních bitvách této války. Především Falck udělal z nočních stíhačů Luftwaffe útvar, jenž postaven během války plnil své úkoly nadmíru dobře.

 Narodil se 13.června 1911 v Pforzheimu (vně Stuttgartu). Jeho kariéra nebyla plánována tak jak se později ubírala. Chtěl se stát finančníkem. Studoval tři roky finančnictví ale prahl po poznání světa, to mu mohly dát jen ozbrojen síly právě se formující v Německu. Přišel k Wehrmachtu jako pěšák. Jeho další osud by však nejspíš vedl k vrtání se v blátě, a tak požádal o přeložení k Luftwaffe. Nejprve byl cvičen jako pozorovatel v průzkumné jednotce, ale později byl cvičen již jako stíhací pilot. V roce 1937 byl přiřazen k JG 2 Richthofen.

Jüterbog-Dammu.  

 Když začala válka, byl pilotem ve Falckově ZG1 a létal na Me-110. Funkce byla komunikační důstojník. To byla také jednotka jenž začala v roce 1940 experimentovat s tímto letounem jako noční stíhačkou. Ačkoliv Streib zpočátku této zbrani nevěřil, brzy se stal jednou z vůdčích osobností této zbraně. Jeho první vítězství a také jediné ve dne bylo 10.května 1940 proti Blenheimu.

  Z 15. na 16. květen začala RAF svou noční kampaň, která skončila s koncem války. To byli důvody vzniku nočních stíhacích eskader.

  V červenci  1940 již jako velitel 2. letky NJG1 zaznamenal Werner Streib své první vítězství. Bylo to proti Whitleyi RAF.

 V říjnu roku 1940 se stal velitelem I.skupiny NJG1. Jeho jednotka se odstěhovala do Venlo v Holandsku. Byla zde aby zastavila bombardéry RAF na jejich cestě k Porůří.

  Rytířský kříž získal za své úsilí 6. října 1940. Měl na svém kontě 8 vítězství.

 Přesun do Holandska byl pro jednotku opravdu dobrým tahem. Skóre začalo narůstat a v květnu 1941 měl na kontě 26 potvrzených vítězství. Noční stíhači se stali opravdovou silou.

 Dubové listy mu byli uděleny 26.února 1943 jako Majoru a Kommodorovi NJG1. Měl 42 potvrzených vítězství.

 

V červnu 1943 měl a svém kontě více nočních vítězství než jakýkoliv spojenecký pilot všech vítězství dohromady.

 Díky  slávě a všeobecné známosti jeho dovedností, vedoucích schopností a organizačního talentu byl požádán, aby vyzkoušel v bojových podmínkách novou noční stíhačku He-219. V noci 11.července 1943 vyzkoušel tento úžasný stroj poprvé. Sestřelil během svého prvního letu s tímto letounem 5 RAF Lancasterů. Nicméně byl tento He-219 zničen v důsledku přístrojové poruchy. To nijak neztlumilo jeho nadšení. Začal požadovat vyzbrojení celé zbraně těmito letouny. K jeho hrůze se nikdy nepovedlo začít sériovou výrobu ve velkém. Bombardovaní továren a zhoršení materiálové situace jeho sen přiškrtili. Podle názorů Streiba mohl He-219 rozhodnout noční bombardovací ofenzívu spojenců.

 

V březnu 1944 mu byli uděleny Meče jako Majoru s 67 vítězstvími. 23.března 1944 se stal inspektorem nočních stíhačů a v této pozici jako Plukovník zůstal až do konce války.

 Po válce začal pracovat v průmyslu potravinových balení. Vybudoval si zde slušnou pozici.

 Nově se rodící síly Bundesluftwaffe však požadovali zkušené důstojníky a tak bylo osloveno mnoho ex-pilotů Luftwaffe. V roce 1956 vstoupil Streib zpět do armády a stal se velitelem letecké školy v Landsbergu. Konečná hodnost v Luftwaffe byla Nadporučík. Odešel do výslužby v roce 1966.

 Zemřel 15.června 1986 a jeho hrob je v Mnichově v Německu.

 

 

 

ZG 1, NJG 1

 

Streibův He-219.

ZPĚT